Działania Gildii Komiliton w czasie pandemii

Gildia Komiliton

Mimo ograniczeń związanych ze stanem epidemii, aktywnie działa Stowarzyszenie Gilda Komiliton. Niedawno stowarzyszenie przekazało 50 przyłbic do Szpitala w Pyskowicach.

– Nadszedł trudny czas dla naszej społeczności spowodowany koronawirusem, jednak nie można się poddawać – mówi Aleksandra Szumska, prezes Stowarzyszenia Gilda Komiliton. – Idąc za ciosem, nasze stowarzyszenie pomaga jak tylko może. Jesteśmy gotowi do niesienia pomocy wszystkim, którzy o to poproszą. Dzięki firmie blackfrog.pl z Bielska-Białej i jej właścicielowi Wojciechowi Gurdekowi, otrzymaliśmy nieodpłatnie 50 takich przyłbic, które od razu zostały przekazane do Szpitala w Pyskowicach. Bardzo dziękujemy za pomoc zarówno panu Wojciechowi, jak i Patrykowi Lachowi z tej firmy. Oczekujemy na dalsze przyłbice, które zostaną przekazane potrzebującym.

W pomoc włączyła się również pani sołtys z Kleszczowa, która upiekła chleby dla personelu medycznego Szpitala w Pyskowicach. Mamy już do przekazania 95 kolejnych przyłbic, które rozdysponujemy w naszym powiecie, dostarczając je m.in. do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzińcu z siedzibą w Pławniowicach.Stowarzyszenie prowadzi obecnie projekt finansowany z budżetu Gminy Rudziniec „Zostań w domu, walcz z wirusem”. Umożliwia w ten sposób kontakt z modelarstwem bez wychodzenia z domu.

Członkowie stowarzyszenia przygotowują elementy modelarskie, takie jak różnego typu podstawki pod figurki, małe dioramki oraz elementy przydatne do wykonania prac z różnych materiałów dostępnych w domowej kuchni. – Gotowe elementy dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży będziemy starać się dostarczyć do domów lub przekazywać osobom, które będą je odbierać. Instrukcje przygotowane przez naszych instruktorów sekcji modelarskiej do budowy i wykonania dioram oraz podstawek zamieszczone zostaną na naszej stronie https://gildia-komiliton.jimdofree.com/ w zakładce modelarstwo – informuje Aleksandra Szumska.

Ponadto stowarzyszenie wraz z Gliwickim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych rozpoczyna projekt „Modelarze pomagają”. W jego ramach wykonywane są elementy modelarskie dla dzieci i młodzieży, rozprowadzane w naszym powiecie i Gliwicach.- W maju ruszymy z wytwarzaniem przyłbic dla służb ratunkowych i podmiotów potrzebujących takiego sprzętu – dodaje Aleksandra Szumska. – Będziemy je rozdawać nieodpłatnie, drukując tyle, na ile wystarczy nam materiału do ich produkcji.