O Kleszczowie

KleszczowTablica
Tablica informacyjna

Historia

Pierwsza udokumentowana wzmianka na temat wsi pochodzi z 1260 r. W kronice łacińskiej „Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego” spisanej w latach 1295-1305 za czasów biskupa Henryka z Wierzbna miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Clesstovitz.  Na przestrzeni wieków nazwa ulegała przekształceniom i tak w 1652 r. można było spotkać się z nazwą Kliszczów, w 1743 r. Kletdchkau, a w 1845 r. Kliszczow. Obecna nazwa używana jest od roku 1921. Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od przezwiska lub nazwiska Kleszcz, chociaż niektórzy starsi mieszkańcy twierdzą, że nazwa związana jest z zawodem mieszkańców, którzy pracowali w pobliskiej hucie i w pracy używali kleszczy.

Klüschau (niem.) 1893 rok

Położenie

Wieś sołecka położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Kleszczów to jedno z 17 sołectw Gminy Rudziniec (woj.śląskie/powiat gliwicki). Wieś położona na granicy z Gliwicami przy autostradzie A4 ( znany w całej Europie węzeł Kleszczów), zjazd  łączący A4 z DK 88.

Zabytki

  • Kościół NMP wybudowany na bazie kaplicy z II połowy XIX wieku
  • Kamienny krzyż przydrożny z 1886 r.
  • Zbiorowa mogiła młodzieży niemieckiej z okresu II wojny światowej
Kościół w Kleszczowie
Kościół NMP 1986r.