LKS Start Kleszczów

Logo Start Kleszczów

Historia

Data założenia Klubu : 1946 rok

W informacji o klubie podanej przez “Nowiny Gliwickie” podano datę – 1947r. Tymczasem w oficjalnej ankiecie zgłoszonej przez klub w zabrzańskim Podokręgu PZPN figuruje zapis: 1.01.1948r. Jak było naprawdę? Zawierzmy klubowemu dziejopisowi. Zanotował on: ” Początki zorganizowanego ruchu sportowego sięgają 1946 roku. Wtedy to miejscowy nauczyciel Konrad Ficek założył koło sportowe LZS Start Kleszczów. Co prawda po krótkim czasie klub zawiesił swoją działalność, ale bakcyl sportu wśród młodzieży został zaszczepiony”. Lakoniczny zapis spróbujmy uzupełnić.

Oficjalna data założenia, czyli Nowy Rok 1948 (na pewno kilka dni pózniej…) oznacza zapewne rejestrację klubu w OZPN. Ficek był nie tylko nauczycielem, ale także dyrektorem miejscowej szkoły podstawowej. A co z tym krótkim czasem działalności? To dość zabawna historia. Otóż większość zawodników tej pierwszej drużyny, jaka powstała w Kleszczowie tworzyli piłkarze z pobliskiego Taciszowa. Kiedy i tam powstał klub – zawodnicy po prostu odeszli i w Kleszczowie nie było już drużyny. Ponoć nie dało się skompletować jedenastu zawodników. Czy dziś ktoś by się do tego przyznał? Zespół reaktywowano w 1962 roku. Było to zasługą dwóch działaczy: Herberta Wiercigrocha i Gerarda Konopki. Po roku gry zespół awansował z C-klasy do B-klasy, a na sukces ten zapracowali: G.Waniek, H. Piela, G. Konopka, N. Rokita, A. Wolnica, J. Polap, G. Kostwowski, J. Gowin, N. Langer, E. Szajnowski. Ponadto grali G. Gerlich, P. Nowara, O. Frank, B.Urbas, E. Tuczykont. Cztery lata istniał odrodzony klub. Część ludzi z nim związanych wyjechała na stałe do Niemiec, brakowało kogoś , kto chciałby się tym sportem na poważnie zająć.

Na kolejne pojawienie się drużyny z Kleszczowa czekać było trzeba aż do 1980 roku. Reaktywowano koło sportowe, na jego czele stanął Krystian Borszcz. Ale kłopoty się piętrzyły. Po dwóch latach sytuacja stała się krytyczna. I wtedy rozpoczęła się prezesura Gerarda Konopki. Nie był on pierwszym przedstawicielem rodziny we władzach klubu – lista jego poprzedników na stanowisku prezesa przedstawia się bowiem następująco: wspomniany Ficek, a potem Guido Konopka, Augustyn Konopka, Wilibald Willman, Herbert Wiercigroch, Karol Walus, Karol Gatner i Krystian Borszcz. Od czego zaczął prezes Konopka? Pisze kronikarz: rozpoczęto od budowy drewnianej szatni, równania wałowania nowej nawierzchni boiska, budowy ogrodzenia i kopania studni”. W tym czasie obok piłkarzy pojawia się jeszcze jedna sekcja – tenisiści stołowi. Co ciekawe – kilku zawodników w tym klubie z powodzeniem uprawia obie dyscypliny.

Członkowie

Prezes – Tadeusz Cyrus
Wiceprezes- Przemysław Jakubczyk
Sekretarz – Sebastian Blitek
Skarbnik- Konrad Brzeziński
Członkowie Zarządu:
Krystian Bucher
Waldemar Derner
Michał Blitek- trener Bramkarzy
Trener – Piotr Dewucki
Trener Trampkarzy-Andrzej Grochla

Źródło : https://www.facebook.com/pg/lksstart/about/?tab=page_info